Пандев побара да се одложи мечот со Косово

433
ФОТО: EPA/Alessandro Di Marco

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев побара мечот против Косово за пласман на Европското првенство, кој е закажан за 26 март, да се одложи.

– За мене пласманот со Македонија на ЕП е многу повеќе од сите освоени титули. Живееме за слика од нашиот стадион со трибини, покриени од навивачи во „црвено-жолта“ боја кои ќе ни дадат сила и мотив да го надополниме се она што фудбалски го пропуштивме во последниве 20 години. Дајте ни ја шансата за вистински спектакл, дајте ни шанса со нашите авивачи да се радувамена победа и да бидеме на чекот од Европското првенство. Здравјето е најважно и секогаш семолиме затоа. Но дајте ни можност да го оствариме и се она за што смесонувале како деца. За доброто на сите, одложете го натпреварот. И заради здравјето и затоа што е фер и спортски, напиша Пандев на Инстаграм.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
loading...