Почина Беба Селимовиќ, првата дама на севдалинки

1646

Една од најдобрите интерпретаторки на севдалинки во БиХ, Беба Селимовиќ почина утрово во Сараево, на 80-годишна возраст, потврди нејзиното семејство.

Нејзиниот сопруг истакнал дека Беба Селимовиќ била чувар на севдалинките, кои најмногу ги сакал и на кои им го посветила животот и кариерата. Многумина Беба ја нарекуваа Дамата на севдалинката, поради нејзиниот сериозен однос кон професијата, како и поради нејзиното сериозно однесување на естрадата.

Селимовиќ е добитничка на многу признанија и благодарници за музичкиот успех и помошта во хуманитарните концерти.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
loading...