И Дејвид Сасоли ставен во самоизолација поради коронавирусот

399

Претседателот на Европскиот парламент, Дејвид Сасоли, денеска соопшти дека е во самоизолација во неговиот дом во Брисел, како мерка претпазливост, бидејќи патувал во Италија.

– Парламентот ќе продолжи со извршување на своите должности. Ниту еден вирус не може да ја блокира демократијата – наведе Сасоли, кој е од Италија.

Европскиот парламент вчера одлучи да ја скрати месечната седница поради загриженост дека стотици пратеници што седат едни до други може да предизвикаат ширење на вирусот, изјави неименуван официјален претставник.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
loading...